Druhy ľudských parazitov a choroby spôsobené parazitmi

ako vyzerajú pinworms

Pinwormje častým hosťom detských skupín. Toto je stredne veľký (do 1 cm dlhý) obyvateľ tenkého a hrubého čreva, kladie vajíčka a zanecháva konečník na kožné záhyby, spodnú bielizeň a posteľnú bielizeň. Stáva sa to častejšie v noci, sprevádzané silným svrbením v konečníku. Vajcia pinworm dozrievajú po 4 - 6 hodinách a sú pripravené spôsobiť choroby, sú dokonale chránené v životnom prostredí. Do ľudského tela vstupujú s prachom, so špinavými rukami, cez plyšové hračky, spodnú bielizeň, riad.

Stanovenie diagnózy - je potrebné poškriabanie kože okolo konečníka a vyšetrenie pod mikroskopom, najmenej 3-krát v intervaloch 3 dní.

Keď sa nájdu vajíčka pinworm, mala by sa vyšetriť celá rodina infikovaných.

Na svete je približne 350 miliónov ľudí infikovaných enterobiázou. Keď je infikovaný jeden člen rodiny, nebezpečenstvo choroby je pre všetky domácnosti veľmi vysoké.

toxokara - parazit

Toxocaraje parazit v zažívacom systéme psov. V USA a Európe má 80% šteniat a viac ako 50% dospelých psov toxokarózu. Prieskumy u ľudí preukázali, že až 37% populácie je senzibilizovaných na antigén Toxocara. To znamená, že títo ľudia boli alebo sú dnes nosičmi toxokary.

Toxokara je dlhá až 30 cm, v tejto podobe žije v tele svojho stáleho majiteľa - psa. Pes uvoľňuje vajíčka toxokaru do piesku, pôdy, kde môžu pretrvávať niekoľko rokov. S pieskom padnú do rúk deťom hrajúcim sa na pieskoviskách a tiež sa držia topánok a oblečenia. Dostať sa do človeka je pre parazita slepou uličkou, pretože larvy dozrievajú, šíria sa cez cievy a vnútorné orgány, ale nevynikajú.

Na stanovenie diagnózy nie je analýza stolice vôbec informatívna, je potrebná biopsia postihnutých orgánov (zvyčajne pečene) a imunologické testy.

Najtragickejší je drift toxokaru do očí (z 15% prípadov odstránenia očí na svete je dôsledok toxokary), nepríjemné sú aj lézie pľúc, srdca, mozgu, svalov - horúčka, kašeľ, zväčšená pečeň, zápal lymfatických uzlín, kožné vyrážky, nervové a duševné poruchy, kŕče.

Ascaris - parazit

škrkavky v ľudskom tele

Ascaris- postihuje až 100 miliónov ľudí ročne. Dostane sa do človeka s jedlom (zvyčajne nevarené byliny, zelenina a ovocie), so surovou vodou, špinavými rukami, prachom a aktívne ho prenášajú muchy. Dĺžka škrkavky je až 40 cm, jedna samica škrkavky denne vylučuje až 200 000 vajíčok, ktoré vstupujú do pôdy a sú v nej dobre zachované roky. Zhltnuté vajíčko škrkavky sa v tenkom čreve premení na larvu, potom preniká do steny čreva, vstupuje do krvných kapilár, prenáša sa do pečene, mozgu, očí, srdca a pľúc. V procese pohybu sa škrkavky živia krvou - erytrocytmi a živinami. Anémia (anémia) je častým spoločníkom askariázy.

Migrácia lariev spôsobuje u ľudí alergie, bolesti v tele, horúčku, zvýšené riziko astmy, artritídu, neurodermatitídu, ekzémy, záchvaty. Ak sa dostane do pľúc v dôsledku prasknutia krvných ciev, sú možné krvácania a hemoptýza, na röntgenových lúčoch - infiltruje, ako pri tuberkulóznom procese.

Pozdĺž priedušiek do hltana vstupujú škrkavky so spútom do úst a odtiaľ do pažeráka, žalúdka a čriev. V čreve sa zadržiavajú škrkavky, ktoré spočívajú na stenách čriev a spôsobujú zápal, infiltráciu a krvácanie. Komplikácie sú možné, keď sa škrkavka dostane do nosových dutín, pečene, žlčových ciest, pankreasu a obličiek. Vyskytujú sa črevné obštrukcie, hnisavé procesy v brušnej dutine. Diagnóza je založená na rozboroch stolice (najmenej 3-krát), imunologických testoch - v larválnom období.

Hookworm - parazit

Múčnatka- môže vniknúť do človeka cez kožu pri chôdzi naboso (nezanecháva stopy), rovnako ako, podobne ako škrkavka, v ústach. Veľkosti hákovitých červov - až 1, 5 cm, migrujú a škodia rovnakým spôsobom ako škrkavky. Funkciou je taký príznak ako svrbivá vyrážka na končatinách a výraznejšia anémia.

Analýzy stolice, rovnako ako u väčšiny invázií, je potrebné vykonať najmenej trikrát.

Široká stuha - parazit

široká pásomnica v ľudskom tele

Široká pásomnicaje veľká pečeň,dĺžka jedného jedinca je až 10 metrov, životnosť v ľudskom tele je až 25 rokov.Viete si predstaviť, čo sa stane s človekom, ak je vo vnútri niekoľko takých veľkých storočných ľudí?

Predstavte si, ako sa červ krúti v čreve, ako málo miesta zostáva v lúmene ľudského čreva! Keby sa červ „narovnal“, potom by visel polovica jeho dĺžky! Mimochodom, červ absorbuje všetky potrebné a užitočné látky pre seba celým povrchom tela.

Nakaziť sa môžete konzumáciou surových, nedostatočne solených rýb, rakov a kaviáru. Príznaky prítomnosti pásomnice môžu byť anémia, vyčerpanie, bolesti brucha, mali by sa upozorniť najmä príznaky ako zvýšené slinenie ráno, zvracanie, nevoľnosť, slabosť, letargia, ospalosť. Je možná črevná obštrukcia.

Úplne ohromujúci účinok na nepripravenú osobu má uvoľnenie odrezaného „chvosta“ parazita z čriev - to je vlastnosť pásomníc, ktorá pomáha pri diagnostike.

hovädzie a bravčové pásomnice sú parazity

Hovädzie a bravčové pásomnice sú parazity, ktoré vstupujú do ľudského tela surovým mäsom, mäsovými výrobkami a masťou.

Dĺžka dospelého hovädzieho pásomnice je až 7 metrov, dĺžka bravčového pásomnice je až 2 metre, dĺžka života je až 20 rokov a hlavné nebezpečenstvo je v migrácii lariev, ktoré sú schopné preniknúť čo i len do očí a mozgu.

Echinococcus a Alveococcus - parazity

echinokokov a alveokokov v tele

Echinokok a alveokok sú paraziti, ktorých sa človek nakazí kontaktom s nosičmi zvierat, pitím kontaminovanej vody a prehĺtaním pôdy s bobuľami a zeleninou.

Larvy z čreva sú prenášané prúdom krvi do celého tela a vstupujú do pečene, pľúc, obličiek, kostí a mozgu. Larva sa transformuje na cystu, ktorá rastie tlačením a stláčaním okolitých tkanív. Príznaky závisia od lokalizácie cysty a stupňa stlačenia orgánov.

Roztrhnutie cysty je veľmi zúfalá komplikácia.

Giardia - parazit

Giardiaje najjednoduchšie parazitické zviera z triedy bičíkovcov. Je hruškovitého tvaru, s dĺžkou 10–20 µm; dorzálna strana je konvexná, ventrálna strana je konkávna a vytvára prísavku na dočasné pripevnenie k epitelovým bunkám hostiteľského čreva. 2 oválne jadrá, 4 páry bičíkov. Žije v ľudskom čreve (hlavne u detí), hlavne v dvanástniku, menej často v žlčovode a žlčníku, čo spôsobuje giardiózu. Bežné sú asymptomatické parazitické nosiče. Infekcia cystami nastáva, keď sa prvoky dostanú do dolného čreva ústami, keď sa do tela dostanú kontaminované potraviny alebo voda, ako aj špinavými rukami atď. Výskyt je sporadický. Giardiáza je bežná vo všetkých častiach sveta.