Aké testy by sa mali robiť na parazity?

Príznaky prítomnosti parazitov v tele sa môžu často javiť ako nesúvislé a nevysvetliteľné, a hoci je táto myšlienka zastrašujúca, sú bežnejšie, ako sa mnohí domnievajú. Na svete existuje veľa organizmov - rôzne druhy červov, prvoky, ktoré môžu parazitovať na takmer všetkých vnútorných orgánoch človeka a spôsobovať príznaky rôznych chorôb. Aké testy treba urobiť na parazity a kedy na to, sa dozviete z tohto článku.

Kedy sa musím podrobiť testu?

aké testy treba podniknúť na identifikáciu parazitov

Najčastejšie sa infekcia parazitárnymi chorobami vyskytuje pri konzumácii zle umytej zeleniny a ovocia, zle spracovaného mäsa, rýb, surovej vody, ako aj pri kontakte v domácnosti pri používaní bežného riadu, hračiek u detí.

Existujú nasledujúce typy parazitov:

  • Prvoky (lamblia, améba, malária plazmodium).
  • Parazitické článkonožce (roztoč demodex, pôvodca svrab).
  • Parazitické červy (červy).

Najčastejšie parazitárne choroby spôsobujú červy (červy) a vyskytujú sa medzi malými deťmi, majiteľmi domácich miláčikov a sociálne znevýhodnenými ľuďmi.

Hlavnou črtou parazitov je ich nenápadná existencia v počiatočných štádiách. Po dlhú dobu po infekcii sa nijako neprejavujú a spôsobujú výrazné príznaky už v pokročilých štádiách.

Prítomnosť parazitov v tele spoznáte podľa nasledujúcich prejavov:

  • Nadúvanie, plynatosť, zápcha, hnačky, bolesti žalúdka, čriev.
  • Znížená alebo zvýšená chuť do jedla, nepríjemné pocity po jedle.
  • Nemotivované chudnutie.
  • Svrbenie kože, nepochopiteľné vyrážky, dermatitída, žihľavka.
  • Bledosť kože, zvýšená únava alebo diagnostikovaná anémia (najčastejšie nedostatok železa).
  • Prepracovanie, poruchy spánku (ospalosť, nespavosť).
  • Škrípanie zubami v spánku, dlhotrvajúci kašeľ.

Ak sa objavia tieto príznaky, mali by ste sa poradiť s praktickým lekárom a nechať si urobiť testy na parazity.

Aké testy preniesť na parazity

testy na prítomnosť parazitov v tele

Existuje veľa štúdií na identifikáciu prítomnosti parazitov (prvoky, článkonožce, červy) v tele.

Pretože najbežnejšími chorobami sú helmintiázy, najlepším spôsobom, ako sa nechať testovať na parazity, je podstúpiť test stolice.

Na vykonanie štandardnej štúdie bude pacient musieť zhromaždiť tri samostatné vzorky stolice z rôznych oblastí tej istej časti do sterilnej nádoby a čo najskôr dodať biomateriál do laboratória. Lekár-laborant vyšetruje získané vzorky pod mikroskopom a dokáže identifikovať živé parazity aj vajíčko.

Štandardná štúdia výkalov pre vajíčka červov nie je vždy informatívna. Kvôli zvláštnostiam životného cyklu parazitov sa v testovanej vzorke môžu namiesto vajíčok alebo dospelého jedinca vyskytnúť mŕtve hlísty alebo ich fragmenty, ktoré sa nedajú použiť na diagnostiku ochorenia.

Informatívnejšia je analýza rozšírenej stolice, pri ktorej sa využíva polymerázová reťazová reakcia. Táto technológia umožňuje detekciu DNA helmintu, aj keď je mŕtva, v hibernácii alebo sa do študovaného materiálu dostali iba fragmenty organizmu.

Aby sa dalo s presnosťou povedať, či sú v tele parazity, alebo nie, musí sa test vykonať najmenej trikrát v rôznych dňoch. Presnosť jednej štúdie je podľa štatistických údajov 50%, zatiaľ čo pri trojnásobnej štúdii sa zvyšuje na 99%.

Ďalšou, nemenej dôležitou analýzou sú sérologické reakcie - stanovenie hladiny protilátok proti parazitom. Môžu identifikovať akútnu (IgM) a chronickú alebo odloženú helminthickú inváziu (IgG). Môžu tiež určiť infekciu parazitmi, ktoré sa vo výkaloch nenachádzajú.

Niektoré hlísty parazitujú v žlčových cestách a môžu tiež vytvárať cysty v pľúcach, pečeni a mozgu. Môžu byť podozrení na príslušné klinické príznaky a detekované pomocou sérologických testov, röntgenových lúčov, CT alebo MRI, ako aj pomocou biopsie.

Na diagnostiku parazitárnych ochorení kože (svrab, demodikóza, určité druhy helmintov), škrabania a biopsie kože sa používajú špecifické testy (jód) a sérologické testy.

Aké testy by mal dospelý podstúpiť na parazity?

testy na prítomnosť parazitov u dospelých

U dospelých je menej pravdepodobné, že budú trpieť helmintiázou, pretože dôslednejšie dodržiavajú pravidlá osobnej hygieny, menej často jedia neumyté ovocie a zeleninu zo záhrady a tiež majú menší kontakt s pouličnými zvieratami počas hier.

Je potrebné vykonať testy na helmintiázy u dospelých za prítomnosti určitých nešpecifických ťažkostí (žalúdočná a črevná nevoľnosť, dlhotrvajúce svrbenie na koži, vyrážka, slabosť, únava, anémia) u všetkých pacientov pred prijatím do nemocnice a tiež pravidelne ako súčasť preventívnej štúdie pre určité kategórie pracovníkov.

Patria sem zamestnanci potravinárskeho priemyslu, osoby pracujúce s deťmi (opatrovatelia a opatrovateľky v materských školách, učitelia, vedúci športových sekcií). Tieto osoby by mali byť určite testované na enterobiázu a ascariázu.

Poľovníci a poľnohospodári by mali byť pravidelne vyšetrovaní na výskyt trichinelózy a strongyloidiázy; je dôležité, aby sa rybári podrobili sérologickému vyšetreniu na zistenie opisthorchiázy. Viac informácií o tom, ktoré testy by sa mali vykonať v tomto alebo takom prípade, získate od terapeuta.

Aké testy prenášajú parazity na dieťa

testy na prítomnosť parazitov v tele u detí

Každé dieťa by malo podstúpiť úplnú diagnostiku, aby bolo možné identifikovať červy a predpísať im účinnú liečbu pred navštevovaním materskej a základnej školy (po prijatí, po dlhšej prestávke alebo po chorobe). V predškolských zariadeniach a školách sa tiež vykonávajú povinné pravidelné preventívne prehliadky na zistenie napadnutia hlístami v počiatočných štádiách a na zabránenie ich šírenia.

Na diagnostiku helmintiázy by mali deti podstúpiť všeobecnú analýzu výkalov a škrabanie z perianálnych záhybov.

Škrabanie sa považuje za najefektívnejšiu a najpresnejšiu metódu na diagnostiku enterobiózy (choroby spôsobenej červami). Počas neho sa pred odchodom na toaletu a na toaletu perinea z perianálnych záhybov odoberie špeciálny vatový tampón, špachtľa alebo malý kúsok priehľadnej pásky, ktorá sa potom nanesie na sklenenú podložnú doštičku a vyšetrí sa pod mikroskopom . Za prítomnosti choroby nájde laboratórny asistent v testovacom materiáli vajíčka pinworm.

Liečba parazitárnych chorôb je predpísaná lekárom alebo pediatrom, v zložitých prípadoch - špecialistom na infekčné choroby. Pri kožných léziách (niektoré hlísty, so svrabom alebo demodikózou) vyberie terapiu dermatológ.

Je dôležité neodkladať kontakt s odborníkom, ak máte podozrenie na parazitárne ochorenie, pretože oneskorenie liečby môže viesť k komplikáciám u samotného pacienta a tiež zvyšuje riziko prenosu choroby na ostatných.