Parazity, ktoré žijú u ľudí

Už dlho je známe, že takmer všetky choroby rôznych orgánov môžu byť spôsobené prítomnosťou parazitov v tele.

červ je parazit v ľudskom tele

Každému z nás sa však vždy zdá, že sa nám to nemôže stať. Zároveň stovky ľudí každý deň chodia do kancelárií rôznych lekárov a nemôžu nájsť príčinu svojej choroby.

Ako sa parazity dostávajú do tela?

Parazity vstupujú do ľudských orgánov mnohými spôsobmi, s každým z nich sa stretávame v každodennom živote neustále.

Metódy vstupu parazitov do tela:

 1. Keď jete mierne solené ryby alebo kaviár.
 2. S bravčovou masťou posekanou mäsom.
 3. S mäsom divých zvierat.
 4. S nedostatočne uvareným mäsom.
 5. S údeným mäsom a rybami.
 6. S bylinkami, zeleninou a ovocím, ktoré boli pred použitím zle umyté a neoparené vriacou vodou.
 7. Pri chôdzi naboso po tráve, po ploche hnojenej hnojom.
 8. Od domácich miláčikov.
 9. Hmyz, ako napríklad muchy, môže prenášať vajcia.
spánok s mačkou ako príčina napadnutia parazitmi

Známky napadnutia parazitom

Po štúdiu toho, ako sa parazity dostávajú do ľudského tela, sa takmer každý obyvateľ planéty ocitá v takzvanej rizikovej zóne.

Existujú však určité príznaky, ktorých prítomnosť môže znamenať, že parazit žije v ľudskom tele:

 • Poruchy čreva.
 • ZápchaJe to spôsobené parazitmi, ktoré sú v osobe dlho a dosiahli veľké rozmery, blokujú črevá, čím bránia stabilnému fungovaniu tela.
 • Hnačka. Riedka stolica môže byť tiež znakom parazitov v tele. Príčinou hnačiek môže byť parazit, ktorý počas života vylučuje látky jedovaté pre človeka, ktoré okrem iného môžu spôsobiť skvapalnenie výkalov.
 • Nafukovanie. Príčinou týchto porúch môžu byť červy v ľudskom tele, ktoré v priebehu života spôsobujú zápalové procesy.
 • Ochorenie čriev. Parazity žijúce vo vnútri človeka absorbujú väčšinu prospešných živín z tela. Okrem toho červy parazitujú vo vnútri ľudského tela a vedú k poruche dobre koordinovaného fungovania tela. Takže napríklad orgány prestávajú správne asimilovať tuk, v dôsledku čoho sa objavuje v hrubom čreve, ďalej vo výkaloch, čo vedie k porušeniu stolice.
 • Bolesti kĺbov a svalov. Tieto bolestivé pocity, veľmi podobné tým, ktoré prežíva človek s artritídou, sú veľmi často spôsobené skutočnosťou, že imunitný systém, ktorý sa snaží vylúčiť parazity z tela, spôsobuje v nich zápalové procesy, ktoré sú príčinou bolesti.
 • Alergia. Príčinou dermatitídy, papilómov, ekzémov a všetkých druhov kožných vyrážok sú často parazity, ktoré v tele žijú už dlho. Alergia je pre človeka určitý signál. Imunitný systém, ktorý vo vnútri tela produkuje veľké množstvo eozinofilných buniek na účely ochrany, spôsobuje vo vnútri tela zápalové procesy, ktoré vedú k problémom ľudskej pokožky.
 • parazit v ľudských očiach
 • Anémia. Toto ochorenie spôsobené silnou stratou krvi sa môže vyvinúť aj v dôsledku „činnosti" parazitov. Trichomonas, žijúci v črevnej sliznici, sa živí nielen živinami tela, ale aj krvou. To je dôvod, prečo pri hromadnej reprodukcii môžu také parazity u infikovaného človeka, žijúceho hlavne v krvných bunkách, viesť k významným stratám krvi.
 • Problémy s váhou. Akékoľvek zlyhanie metabolizmu môže byť spôsobené životne dôležitou aktivitou červov. Môžu obaja narušiť metabolizmus a spôsobiť chudnutie, alebo konzumáciou väčšiny glukózy spôsobiť nadváhu.
 • Zvýšená podráždenosť a podráždenosť. Životne dôležitá činnosť nepozvaných hostí v ľudskom tele nemôže zostať bez povšimnutia nervového systému. Mnoho parazitov uvoľňuje toxíny, ktoré môžu dráždiť aj nervový systém. To môže spôsobiť depresiu a časté podráždenie.
 • Únava. Nedostatok výživných látok u ľudí spôsobený prítomnosťou „žravých" červov môže viesť k narušeniu imunitného systému, v dôsledku čoho človeku chýba energia.
 • Nespavosť. V noci, hlavne medzi druhou a treťou hodinou ráno, sa pečeň snaží očistiť telo od toxínov, takže v tejto dobe môžu parazity uniknúť cez konečník. Tento proces spôsobuje podráždenie a nespavosť.
 • Bruxizmus (škrípanie zubami počas spánku). Tento príznak je u detí bežný. Tento jav je spôsobený reakciou nervového systému na toxické odpadové produkty červov, ktoré žijú v tele dieťaťa.
 • Poruchy imunity. Existencia parazitov v tele spôsobuje oslabenie imunity tela, ktoré vynakladá všetku svoju silu na boj proti votrelcom. Akákoľvek infekcia sa medzitým môže ľahko dostať do oslabeného ľudského tela.
 • Airways. Tam môžu dráždiť priedušky a spôsobiť u ľudí nádchu a kašeľ, čo následne vedie k zvýšeniu telesnej teploty a chorobám ako astma a zápal pľúc.
 • Onkológia. Parazity, ktoré žijú dlho v ľudských orgánoch, dokážu spôsobiť vážne poškodenie tkanív vnútorných orgánov, čo spôsobuje zápal a spomaľuje prácu celého organizmu a vedie k negatívnym následkom.
bolesť brucha s prítomnosťou parazitov v tele

Diagnostika

V 21. storočí je možné diagnostikovať všetko, vrátane prítomnosti parazitov vo vnútri človeka. Každý môže absolvovať všetky potrebné testy a presne zistiť prítomnosť alebo neprítomnosť motolíc v tele.

Moderné lekárske techniky sú schopné určiť prítomnosť votrelcov v tele mnohými spôsobmi.

Diagnostické možnosti:

 1. Analýza stolice (musí sa opakovať najmenej 3-krát, pričom v určitých časových obdobiach je lepšie vykonať analýzu).
 2. Enzýmovo viazaný imunosorbentný test (ELISA).
 3. Imunologické testy (testy ELISA).
 4. Sérologické výskumné metódy.
 5. Ultrazvuk vnútorných orgánov.
 6. Endobiopsia.
 7. PCR diagnostika, ktorá dokáže zistiť prítomnosť parazitov u človeka na základe štúdia analýzy DNA.

Je potrebné poznamenať, že liečba parazitárnych chorôb by sa mala vykonávať striktne pod dohľadom lekára, ktorý predpíše priebeh liečby. Tento typ ochorenia by sa nemal spolu s ostatnými liečiť samostatne.

ultrazvuková diagnostika parazitov u ľudí

Klasifikácia parazitov

Ďalej je uvedená úplná klasifikácia. Triedou sú protozoálne (protozoálne) mikroorganizmy, do tejto triedy patria:

 1. Dyzentéria améba, ktorá spôsobuje choroby, ako je amebiáza.
 2. Črevná balantidiáza spôsobujúca balantidiázu.
 3. Leishmania (leishmanióza).
 4. Giardia (giardiáza).
 5. Plasmodium falciparum (malária).
 6. Toxoplazma (toxoplazmóza).
 7. Trichomonas (trichomoniáza).

Trieda červov (helmintov), medzi ktoré patrí:

 1. Ascaris (askarióza).
 2. Opisthorchiáza (opisthorchiáza).
 3. Pinworms (enterobiáza).
 4. Ankystoloma (červotoč).
 5. Schistozómy (schistosomiáza).
 6. Anisakida (anisakidóza).
 7. Trichinella (trichinóza).

Trieda ektoparazitov (žijúcich na povrchu tela), medzi ktoré patrí:

 1. Vši (vši).
 2. Svrbenie svrab (svrab).
 3. Roztoč akné (demodikóza).
typy parazitov u ľudí

Druhy parazitov

Aby sme si zhruba predstavili rozsah vitálnej aktivity parazitov v ľudskom tele, pozrime sa podrobnejšie na niektoré z nich.

Toksokara - spočiatku sa tento parazit množil a žil výlučne v orgánoch tráviaceho systému psov. Posledné štúdie však ukázali, že v súčasnosti je nositeľom toxokary obrovské množstvo ľudí, najmä majiteľov domácich miláčikov.

Dĺžka dospelej toxokary žijúcej v dospelom organizme dosahuje 30 cm. Toxokara sa množí pomocou vajíčok, ktoré prenikajú do výkalov psa.

Výkaly štvornohého zvieraťa padajú do zeme a piesku, kde sa môžu vajcia toxokary skladovať až niekoľko rokov. Odtiaľ paraziti prenikajú do človeka podrážkou topánok, podlahou a rukami detí, ktoré sa dotýkajú všetkého na zemi v parku, kde sa venčia psy.

V ľudskom tele sa už parazity nie sú schopné ďalej množiť vo vnútri tela, pretože larvy toxokary dozrievajú, šíria sa cez cievy a vnútorné orgány, ale vonku nevynikajú.

Na diagnostiku prítomnosti tohto parazita u človeka je potrebné absolvovať biopsiu postihnutých orgánov (zvyčajne pečene) a imunologické testy.

Stojí za zmienku, že ak sa toxokara dostane do oka, je možné ju odstrániť! Príznaky v prítomnosti tohto parazita v ľudskom tele sú podobné ako u iných.

Ascaris je druh parazita, ktorý vstupuje do ľudského tela s neumytou zeleninou a bylinkami, špinavými rukami, prachom a môže byť prenášaný muchami.

Podľa niektorých správ tento parazit postihuje každoročne asi stovky miliónov ľudí.

škrkavka z ľudského tela

Ascaris v počiatočnom štádiu infekcie môže spôsobiť alergické reakcie.

Dĺžka škrkavky dosahuje 40 cm a iba jedna samica uvoľní každý deň asi 200 000 vajíčok. Ascaris tiež po vstupe do ľudského tela vo forme vajíčka rastie do larvy, potom rastie v stene čreva, odtiaľ vstupuje do krvi a odtiaľ vstupuje do všetkých orgánov vrátane pečene, srdca, mozgu .

Ascaris je veľmi nebezpečný, pretože počas života môže skončiť v ktoromkoľvek orgáne, poškodiť ho a spôsobiť vážne choroby. Tento parazit môže úspešne obývať krv človeka, v dôsledku čoho sa u infikovanej osoby môže vyvinúť anémia alebo chudokrvnosť. Príznaky prítomnosti tohto červa v tele sú podobné ako u väčšiny.

Ascaris možno diagnostikovať pomocou štúdií výkalov najmenej trikrát, ako aj pomocou imunologických testov v larválnom období.

Široká pásomnica je parazit, ktorý rastie až 10 metrov vo vnútri ľudského tela. Takýto červ môže žiť vo vnútri človeka asi 25 rokov. Pásomnica sa môže dostať do tela pri konzumácii surových rýb, rakov a kaviáru. Stojí za zmienku, že taký veľký parazit v tele nemôže žiť nepozorovane ľuďmi.

Známky jeho prítomnosti sú celkom zrejmé, medzi nimi aktívne slinenie, hlavne ráno, anémia, vyčerpanie, bolesti brucha, zvracanie, nevoľnosť, slabosť, letargia a ospalosť.

Charakteristickým rysom pásomnice je výstup zvyčajným spôsobom s výkalmi osoby z časti parazita. To je to, čo spravidla pomáha osobe, ktorá nevenovala pozornosť symptómom, diagnostikovať prítomnosť parazita v tele bez testov.

Profylaxia

Dodržiavaním jednoduchých základov prevencie môžete minimalizovať pravdepodobnosť, že sa vo vašom tele a v tele vášho dieťaťa objaví nepozvaný hosť.

umývanie ovocia, aby sa zabránilo výskytu parazitov v tele

Dôkladné umytie jedla je kľúčom k úspešnej profylaxii proti parazitom.

Prevencia napadnutia parazitmi:

 1. Dodržiavajte základné pravidlá osobnej hygieny.
 2. Eliminujte kontakt s túlavými zvieratami.
 3. Zabráňte kontaktu detí s infikovanými domácimi zvieratami.
 4. Minimalizujte kontakt dieťaťa počas prechádzky s miestami, kam chodia domáce zvieratá.
 5. Po vonku a pred každým jedlom si umyte ruky.
 6. Vyhnite sa jedeniu pri chôdzi.
 7. Časté mokré čistenie bytu.
 8. Jedzte iba dobre umytú zeleninu a ovocie, po tom obarené vriacou vodou.
 9. Jedzte mäsové výrobky až po úplnom tepelnom ošetrení, ktoré postačuje na prípravu bezpečných jedál.
 10. Pite iba prevarenú vodu.
 11. V prítomnosti domácich miláčikov, najmenej raz za šesť mesiacov, vykonajte preventívne opatrenia.