Lieky na parazity: správna liečba helmintiózy

Prítomnosť parazitov v tele vedie k vážnym zdravotným následkom. Patria sem rozvoj alergií, všeobecné vyčerpanie a zníženie imunitnej obrany, stav hypovitaminózy a anémie, ako aj poruchy nervového systému, neurózy, nespavosť a zlá chuť do jedla. Správna liečba zameraná proti parazitom, ich larvám a vajíčkam, ako aj užívanie liekov, ktoré obnovia metabolické procesy narušené prítomnosťou nezvaných hostí v tele, môžu všetky tieto prejavy vylúčiť.

Zbavenie sa parazitov: všeobecné zásady

lekár predpíše mužovi liek na parazity

Najskôr je liečba zameraná na úplné zbavenie tela červov a ich lariev. Ak v tele zostane aspoň jeden parazit, môže to viesť k opätovnej infekcii. Samotné lieky sú tu nevyhnutné a je to spôsobené tým, že veľa parazitov sa prenáša špinavými rukami. V tomto ohľade, aj keď pacient vypil liek na parazity, ale zároveň zanedbáva pravidlá osobnej hygieny a je neustále v kontakte so zdrojom parazitov (ľuďmi alebo zvieratami), je celkom možná rýchla opätovná infekcia .

Liečba parazitov preto pozostáva z dvoch povinných zložiek:

  • Použitie liekov proti parazitom na ich odstránenie z tela.
  • Prevencia opätovnej infekcie (osobná hygiena, dezinfekcia domu, osobné veci a povrchy, ošetrenie všetkých členov rodiny, domáce zvieratá).

Okrem toho často existuje potreba ďalšej liečby tých porúch, ktoré parazit spôsobuje v dôsledku jeho prítomnosti v tele.

Liečba proti parazitom

vyhľadajte lekára na prítomnosť parazitov v tele

Základom terapie proti parazitom, ktoré sa našli v tele, je použitie antiparazitických liekov. Tieto lieky môžu ovplyvňovať dospelých aj ich vajíčka a larvy. S výberom liekov proti parazitom by sa mal zaoberať výlučne lekár po získaní výsledkov všetkých potrebných vyšetrení a posúdení celkového stavu pacienta. Samoobslužné liečenie parazitmi pri liečbe aj prevencii červov je zakázané, a to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, všetky lieky proti parazitom patria do špeciálnej skupiny chemoterapeutických látok, majú silný toxický účinok na živé organizmy. A ľudské telo nie je v tomto ohľade výnimkou. Nesprávne dávkovanie alebo výber liekov môže poškodiť pečeň alebo obličky a vôbec nepoškodiť červotoč.

Po druhé, lekár vypočíta dávku na základe veku a hmotnosti, pričom liek použije proti parazitom v krátkom kurze a maximálnej prípustnej a bezpečnej dávke.

Po tretie, podľa výsledkov analýzy je vybraný liek na parazity, ktorý bude v tomto konkrétnom prípade účinný, pretože rôzne druhy červov (rovnako ako ich larvy a vajíčka) zomierajú na rôzne druhy liekov.

Lieky na parazity: klasifikácia liekov

predpisovanie lieku proti parazitom

Lieky, ktoré ovplyvňujú parazity a ich larválne formy, vajíčka, sa delia v závislosti od účinku na určité skupiny červov do niekoľkých tried.

Prvá skupina je liek proti parazitom, ktorý ovplyvňuje triedu hlíst. Sú rozdelené do dvoch podtried:

  • Lieky, ktoré sú účinné proti črevným háďatkám.
  • Lieky, ktoré pôsobia na extraintestinálne druhy nematód.

Do druhej skupiny patria lieky, ktoré majú škodlivý účinok na triedu cestód. Tiež spadajú do dvoch podskupín:

  • Lieky pôsobiace na črevné parazity.
  • Lieky vedúce k deštrukcii cestód mimo črevného lúmenu.

Do tretej skupiny patria všetky lieky proti parazitom, ktoré pôsobia na motolicu. Sú tiež rozdelené do podkategórií:

  • Lieky pôsobiace na črevné parazity.
  • Lieky, ktoré vedú k deštrukcii cestód mimo črevného lúmenu.

Zvláštne miesto majú drogy zo štvrtej skupiny, ktoré patria do širokého spektra účinku. To znamená, že takýto liek proti parazitom bude účinný proti väčšine známych helmintov.

Doplnková terapia: liečba alergií, zlepšenie pohody

lieky na parazity v tele

Okrem antiparazitárnej liečby sa často používajú lieky na zlepšenie stavu pacienta, normalizáciu blahobytu a majú všeobecný posilňujúci účinok. Okrem toho je vzhľadom na silnú alergizáciu tela pri infikovaní parazitmi tiež indikovaná liečba alergií špecifickými prostriedkami. Alergia sa vyskytuje v reakcii na penetráciu a reprodukciu parazitov, ktoré sú telu cudzie, môže sa zhoršovať v období hromadného odumierania parazitov. Preto sú antihistaminiká niekedy predpísané ako prevencia exacerbácií alergií na pozadí liečby helmintiózy.

Na zmiernenie intoxikácie odstráňte odpadové látky a antigény parazitov, najmä ak existuje výrazná alergia, pri užívaní antihelmintických liekov je indikovaný súčasný príjem antihistaminík a sorbentov. Sorbujúca a antialergická liečba navyše začína asi tri dni pred užitím hlavného lieku a pokračuje najmenej 5 dní po ňom.

Helmintiázy často vedú k narušeniu črevnej mikrobiálnej flóry, a preto sa na obnovenie normálnej biocenózy odporúča aktívne používať fermentované mliečne výrobky, rastlinné potraviny a preventívny priebeh probiotík. Počas liečby stojí za to vylúčiť zo stravy dráždivé, ťažké jedlá, husté jedlá a prebytočné bielkoviny. Najužitočnejšie budú polievky a ľahké zeleninové dusené jedlá, obilniny a mliečne výrobky. Je dôležité konzumovať veľa tekutín, aby ste aktívne odstránili toxíny z tela.