Parazity žijúce pod ľudskou kožou

subkutánny parazit u ľudí

Existuje množstvo prvokov, ktoré môžu existovať iba v tele hostiteľa. Pre väčšinu z nich sú hlavným nositeľom ľudia. A po preniknutí do ľudského tela môžu tieto stvorenia žiť kdekoľvek, ale subkutánne parazity sa považujú za najbežnejšie. Práve oni dodávajú najnepríjemnejšie chvíle vrátane vývoja komplikácií, a preto je potrebné pri prvých príznakoch infekcie konzultovať s lekárom.

Druhy parazitov, ktoré žijú pod kožou

Najjednoduchšie, hlavným nosičom, pre ktorý je osoba, sú rozdelené do dvoch hlavných skupín:

 1. Kožný
 2. Subkutánne.

Prvý zahŕňa taký hmyz ako: vši, blchy, ploštice. Žijú vo vlasoch a na koži človeka, živia sa jeho krvou a sú schopné prenášať rôzne nebezpečné choroby. Ale napriek tomu sú kožné parazity považované za menej nebezpečné ako subkutánne. Tí druhí, žijúci v ľudskej koži, sa nielen živia jej bunkami, ale v nej aj chovajú svoje potomstvo. Preto je oveľa ťažšie vysporiadať sa s kožnými parazitmi u ľudí ako s kožnými parazitmi.

Pod ľudskou kožou žije veľa prvokov a helmintov, čo môže viesť k rozvoju rôznych druhov chorôb, ako sú:

 • Filarióza
 • Drakunuliáza
 • Schistosomiáza
 • Ankylostomiáza
 • Cysticerkóza
 • Svrab.

A najnepríjemnejšie na tom je, že je často veľmi ťažké stanoviť správnu diagnózu, keďže príznaky takýchto ochorení často pripomínajú normálnu alergickú reakciu. V dôsledku toho liečba dermatóz trvá veľmi dlho.

Aby ste mali predstavu o tom, aké subkutánne parazity človek môže mať a ako sa to prejavuje, zvážte príznaky infekcie pri každom z vyššie uvedených.

Filarióza

Tento druh u nás nežije, no pri návšteve Afriky, Južnej Ameriky a Ázie sa môže ľahko nakaziť. K infekcii dochádza, keď človeka poštípe hmyz, ktorý saje krv, napríklad komár. Čo sa týka inkubačnej doby, pri tomto type dermatóz môže dosiahnuť 7 rokov.

žihľavka ako príznak podkožných parazitov

Počiatočné príznaky tohto parazitárneho kožného ochorenia sú často mierna horúčka a žihľavka a často sa ignorujú.

A až po niekoľkých rokoch sa na koži začnú objavovať:

 • vredy
 • Bradavice
 • uzliny
 • papule.

Časom sa môže vyvinúť ekzém. V niektorých prípadoch môžu byť sprevádzané miernou malátnosťou, bolesťami hlavy, horúčkou, čo nám umožňuje usúdiť, že pacient dostal filariózu. Toto ochorenie je spôsobené vláknitými nematódami.

Ak sa však opatrenia neprijmú včas, parazitárne ochorenia kože môžu viesť ku komplikáciám vo forme artrózy a problémov so zrakom.

Použitie repelentov proti komárom pomôže vyhnúť sa infekcii. Ošetrením otvorených oblastí pokožky a tým, že sa budete chrániť pred uštipnutím krv sajúceho hmyzu, sa ochránite pred infekciou filariózou.

Drakunuliáza

Toto ochorenie je spôsobené okrúhlymi podkožnými helmintmi - guinejskými červami. Dospelí jedinci týchto parazitov žijúcich pod ľudskou kožou môžu dosiahnuť dĺžku viac ako meter. Charakteristickým rysom tohto druhu je, že ako nosič môže slúžiť nielen človek, ale aj domáce zvieratá: mačky, psy. Tieto parazity sa najčastejšie vyskytujú v Strednej Ázii.

podkožný červ parazit guinea červ

Larvy morského červa sa dostávajú do ľudského tela konzumáciou surovej, neupravenej vody. Po 2 týždňoch začnú svoju cestu cez telo nosiča a po 1, 5 mesiaci preniknú do podkožných oblastí. Z larvy sa vyvinie dospelý jedinec až po roku.

Príznaky infekcie rishtou je ťažké zameniť s inou chorobou. Spočiatku sa na koži v oblasti nôh objaví predĺžená opuchnutá oblasť, ktorá sa podobá malej čipke. Potom sa na svojom mieste vytvorí bublina, vo vnútri ktorej sú vajíčka helmintu. A keď sa voda dostane dovnútra, praskne, čím sa do prostredia dostanú nové larvy.

Ak nezačnete liečbu choroby včas, objavia sa komplikácie vo forme:

 • Zápal kĺbov
 • Gangréna
 • Sepsa, ktorá je spôsobená abscesmi vytvorenými na koži.

Čo sa týka boja proti tomuto ľudskému kožnému parazitovi, ten spočíva v jeho odstránení z kožných tkanív. Navyše tento proces môže trvať aj niekoľko dní, ak v tele pacienta parazituje veľký jedinec. Jedinou podmienkou je nezlomiť červíka.

Aby ste sa vyhli infekcii dracunkuliázou, musíte piť iba dezinfikovanú vodu a neplávať v otvorenej vode.

Schistosomiáza

Toto ochorenie spôsobujú aj helminty. Žijú vo vodách Ázie a Afriky, takže kúpanie v nich vás vystavuje riziku nákazy. Táto rozmanitosť helmintov parazituje nielen na ľudskej koži, ale aj v genitourinárnych orgánoch. V počiatočnom štádiu vývoja sa choroba prejavuje vyrážkami, svrbením, dermatitídou. V budúcnosti sa objavia príznaky poškodenia obličiek a pečeň sa môže zvýšiť.

Toto ochorenie sa lieči liekmi na báze antimónu. Ale je lepšie vyhnúť sa infekcii dodržiavaním jednoduchých pravidiel: odmietnuť kúpanie v stojatej vode a používať iba prevarenú vodu.

Ankylostomiáza

Tieto parazity sa dostávajú pod kožu cez praskliny na chodidlách alebo rany na iných častiach tela. Ale najčastejšie stále postihujú dolné končatiny a zostávajú tam bez migrácie cez telo.

Ankylostomidóza sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • silné svrbenie v mieste, kde sa parazit nachádza;
 • zmena kože;
 • vzhľad anémie.

Najnepríjemnejšia vec na infekcii je skutočnosť, že táto choroba sa lieči pomerne ťažko a nie vždy je možné dosiahnuť pozitívny výsledok.

Cysticerkóza

Larvy pásomníc môžu parazitovať aj pod kožou človeka. Hlavnými biotopmi týchto parazitov v ľudskom tele sú vnútorné orgány, kam prenikajú s jedlom alebo vodou infikovanou helmintom. Napriek tomu prípady ich vývoja pod kožou nie sú nezvyčajné a tam môžu žiť roky.

Symptómy infekcie cysticerkózou sú opuchy a novotvary v mieste, kam parazit vnikol. Časom zhustnú. V zriedkavých prípadoch môže byť infekcia sprevádzaná žihľavkou.

novotvary v biotope subkutánneho parazita

Jediným spôsobom, ako sa ich zbaviť, je chirurgická intervencia v komplexe a užívanie antiparazitických liekov.

Svrab

Dnes je táto choroba pomerne zriedkavá, ale doslova pred 50 rokmi bola jednou z najbežnejších medzi chorobami spôsobenými parazitmi. Jeho vzhľad je spôsobený penetráciou pod kožu osoby s mikroskopickou veľkosťou svrabu. Okrem toho sa radšej usadí v hlbokých vrstvách kože, kde sa živí epitelom a kladie do neho vajíčka.

Životný cyklus dospelého človeka nie je dlhší ako dva mesiace. Ale počas tejto doby sa samici podarí položiť viac ako tucet vajec. Najčastejšie kliešť postihuje ruky, záhyby, podpazušie, chodidlá. Ale možno ho nájsť aj na mliečnych žľazách a genitáliách.

svrab na ruke s podkožným kliešťom

Infekcia týmto parazitom vedie k rozvoju svrabu, ktorý je determinovaný zjavnými znakmi, ako sú jasne viditeľné priechody, chrasty v miestach škrabania, vyrážky, svrbenie, ktoré sa v noci zintenzívňuje. Pri predčasnej liečbe môže svrab viesť k rozvoju dermatitídy a ekzému, ktoré sa v jesenných obdobiach zhoršujú.

Takáto choroba sa lieči sírovou masťou alebo roztokom kyseliny chlorovodíkovej a použitím sírového mydla. Pri rozsiahlych léziách môžu byť predpísané antibiotiká. Aby sa však zabránilo opätovnej infekcii, je potrebné bielizeň a oblečenie pacienta vyvariť a vyžehliť horúcou žehličkou z oboch strán. Preto je ľahšie dodržiavať osobnú hygienu a vyhýbať sa kontaktu s infikovanými - to pomôže neochorieť.

Identifikácia a diagnostika subkutánnych parazitov

Najčastejšie môžete vizuálne určiť, či je osoba infikovaná alebo nie. V každom prípade však bude pacientovi pridelené vyšetrenie, ktoré presnejšie pomôže určiť lokalizáciu lézie a počet parazitov.

Parazitárne kožné ochorenia sú diagnostikované:

 • Odoberanie škrabania a náteru zo sliznice;
 • Krvný test na prítomnosť protilátok v ňom.

A až po obdržaní všetkých výsledkov môže lekár určiť liečebný režim a predpísať lieky, ktoré môžu parazita zničiť.

Metódy liečby závisia od typu ochorenia. V niektorých prípadoch môže byť potrebný dokonca chirurgický zákrok. Ale najčastejšie je možné vyjsť s použitím rôznych liekov.

Prevencia chorôb

Keďže odstránenie niektorých druhov helmintov z ľudského tela môže trvať aj niekoľko rokov, je jednoduchšie predchádzať parazitárnym ochoreniam kože. Aby ste to dosiahli, vyhnite sa pitiu surovej vody, nedostatočne tepelne upraveným mäsovým výrobkom a blízkemu kontaktu s infikovanými ľuďmi.