Helmintiáza u ľudí - príznaky a liečba červov, diagnostika

Zhoršenie zdravia možno pozorovať nielen z infekcií prenikajúcich do tela.

Parazity a červy môžu tiež spôsobiť nevoľnosť, slabosť a stav rozpadu. Môžu viesť k mnohým dôsledkom, ktoré ľudia zvyčajne berú za prejav normálneho zápalového procesu.

Čo je helmintiáza? A akými príznakmi sa prejavuje na ľudskom tele?

Odpovede sú celkom jednoduché.

Helminty sú parazitické, okrúhle a pásomnice, ako aj ich jasní zástupcovia, ako sú škrkavky, červce, pásomnice hovädzie, pásomnice a mnohé ďalšie. Určite sa s nimi mnohí stretli v detstve alebo už v dospelosti.

Choroba, ktorá dostala zodpovedajúci názov, ako helmintiáza, je výsledkom vplyvu a aktivity helmintov v tele.

Infekcia červami

parazitov v ľudskom čreve

Parazity môžu preniknúť do tela človeka, zbytočne čistého a neposadnutého zdravím, niekoľkými spôsobmi. Je ich dosť.

Zvážte, ako sa helminty objavujú v zdravom tele:

 • normálne podanie ruky. Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť nového hostiteľa pre parazita. Cez horné vrstvy epidermis sa najskôr dostanú do kože a potom do krvi. Tento spôsob prenosu funguje aj pri kontakte s pouličnými zvieratami bez domova a pri dotyku predmetov iných ľudí. Vďaka dobrému prekrveniu zdravého človeka nie je pre neho ťažké dosiahnuť cieľ a ocitnúť sa na vybranom mieste svojho budúceho biotopu;
 • cez vodu. Mnoho helmintov je dokonale zachovaných ako larvy v sladkej a dokonca aj morskej vode. Nezabudnite na dedinské studne a vodovodné potrubia. Nie sú prehnane citlivé. Pozor si treba dávať aj pri návšteve kúpalísk, kúpeľov a sáun. Možno sú zle spracované;
 • mokrá pôda a piesok. Vajíčka mnohých druhov červov vychádzajú s výkalmi a padajú na tieto povrchy. V prímestských prímestských oblastiach a dokonca aj v detskom pieskovisku je ľahké sa nakaziť;
 • produkty nízkej kvality. Tieto často zahŕňajú morské plody, ovocie a zeleninu, vajcia a mlieko, tvaroh;
 • miesta verejného hromadného preťaženia ľudí. Supermarkety, obchody, lekárne a nemocnice. Práve tu sa každý deň chytí veľa ľudí za kľučky dverí, regály, zabalené produkty a zábradlia. A nie to, že sú všetci zdraví. Nezabudnite na nečistoty, ktoré sa do týchto miestností dostanú počas daždivého a vlhkého obdobia;
 • V letnom a jesennom období je hmyz nebezpečný. Komáre a muchy, dokonca aj s ich labkami, môžu nosiť malé mikroskopické vajíčka.

K tomuto zoznamu výskytu helmintickej invázie u dospelých a detí možno pridať aj nedodržiavanie základných zvyčajných pravidiel osobnej hygieny.

Aké helminty môžu byť infikované

typy ľudských parazitov

Existuje obrovské množstvo parazitických zástupcov. A všetky vstupujú do tela rôznymi spôsobmi, migrujú dovnútra a ovplyvňujú konkrétne orgány. Niektorí z nich si vyberú jediného hostiteľa, zatiaľ čo iní trávia celý svoj životný cyklus s rôznymi nosičmi.

Ľudia môžu vo svojom tele pozorovať niekoľko hlavných izolovaných parazitov:

 1. najbežnejšími škrkavkami sú hlísty. Malé belavé jedince. Dosah 40 mm. Každý pozná škrkavky, škrkavky, bičíkovce a tropickú morčičku. Žijú v črevách, vajíčka kladú do konečníka, často sa vylučujú výkalmi. Určenie napadnutia hlístami háďatkami je veľmi jednoduché a bez analýzy;
 2. parazitické pásomnice sú väčšie a nebezpečnejšie. Dosahujúc 10 metrov, migrujú a vstupujú do takmer všetkých životne dôležitých orgánov a systémov. Vyskytli sa prípady udusenia po pohyboch parazita cez dýchací systém. Prejavuje sa pásomnicou hovädzou, pásomnicou;
 3. motolice, motolice. Na stanovište sú nenáročné, preto do tela prenikajú cez pôdu aj cez vodu. Cestujú po celom ľudskom tele a pod kožným mazom ich je dobre vidieť. Ide hlavne o oblasť očí a očných viečok. Ničia nielen črevnú mikroflóru, ale aj tkanivá iných orgánov. Toxické účinky vedú k vyčerpaniu organizmu.

Je samozrejme nemožné nezávisle identifikovať, ktorý helmint je v osobe. Iba metóda testovania na červy a kompletné vyšetrenie určuje typ a následnú liečbu a v prípade zotavenia je predpísaná profylaxia.

Príznaky parazitov v tele

Ak helminty vstúpili do tela, potom ich nemôžete okamžite identifikovať podľa príznakov infekcie. Niektoré sa objavia až po určitom čase.

Ale všetky príznaky červov u dospelých sú dosť vážne a na prvý pohľad prebiehajú bez dôvodu:

 • prudké zvýšenie teploty na úroveň zápalového procesu. Typicky 37, 6 °C až 38 °C;
 • prejav nevoľnosti, vracanie;
 • bolestivá bolesť v bruchu a pupku;
 • možné začervenanie kože;
 • slabosť, ospalosť, únava;
 • občasné nedobrovoľné škrípanie zubov v noci;
 • suchý pretrvávajúci kašeľ a dýchavičnosť;
 • porušenie normálnej stolice. hnačka alebo zápcha;
 • svrbenie v konečníku;
 • získanie žltkastého alebo príliš svetlého tónu pleti;
 • nepohodlie vo svaloch a kĺboch.

Na základe takýchto znakov nie je možné okamžite stanoviť presnú diagnózu. Ale helminty u ľudí vykazujú iba tie príznaky, ktoré zodpovedajú poškodeným orgánom. A to sú väčšinou črevá, priedušky a pečeň s obličkami.

Známky bežiacej helmintiázy

bolesť brucha v dôsledku parazitov

Neskorá detekcia parazitov môže viesť k oveľa zložitejším následkom:

 1. prudké zníženie imunity. V dôsledku toho schopnosť akejkoľvek infekcie a vírusu vstúpiť do tela;
 2. žihľavka, bronchiálna astma, ako dôsledok neustáleho otravného pôsobenia parazitov. Výtok červov spôsobuje vážnu alergiu v tele;
 3. intenzívne vypadávanie vlasov, mihalníc;
 4. nevysvetliteľné krehké nechty;
 5. zubný kaz, sklovina postupne mizne;
 6. hojné krvácanie z ďasien;
 7. nervozita, duševné poruchy.

Červy u ľudí nielen vykazujú príznaky infekcie, ale tiež vyvolávajú mnohé choroby, zhoršujú priebeh existujúcich chorôb, a preto je liečba parazitmi povinná.

Je lepšie vykonať vyšetrenie včas a začať s plnohodnotným komplexným odstránením helmintov z tela.

Choroby spôsobené parazitmi

infekcie spôsobené parazitmi

Charakteristické nemilosrdné príznaky helmintickej invázie naznačujú, že telo je vystavené závažným toxickým účinkom alebo už je poškodené mnoho orgánov a systémov:

 • narušenie gastrointestinálneho traktu. Vzhľadom na to, že väčšina helmintov si toto miesto vyberá pre ďalší rast a rozvoj. Vyjadruje sa v črevnej obštrukcii, dysbakterióze, hnačke, pankreatitíde;
 • dýchacie problémy. Každá migrácia parazita ho vždy vedie do priedušiek a pľúc. To často vedie ku kŕčom, zápalu pľúc;
 • centrálny nervový systém trpí. Migrény, závraty, strata orientácie v priestore, podráždenosť a depresia;
 • zvýšenie sleziny, pečene, zníženie hladiny odtoku žlče;
 • nedostatočné fungovanie močového systému. Uretritída, cystitída;
 • problémy s reprodukčnými orgánmi. Vaginitída, zápalové procesy v maternici, vagíne, vaječníkoch. Možná sexuálna infekcia.

Toto sú závažné príznaky, ktoré sa objavujú pri helmintoch. Ak vám záleží na vašom zdraví, určite by ste mali navštíviť lekára. Ktorýkoľvek z uvedených znakov zaväzuje odborníka predpísať špeciálne vyšetrenie.

Najbežnejší krvný test ukáže, že sa v tele objavili parazity. Pri hodnotách hemoglobínu nižších ako 100 g / l, zvýšený počet eozinofilov o viac ako 6%, nárast leukocytov z 9% a pokles erytrocytov z 3 g / l alebo menej.

Tiež by mal odborník zaznamenať prudký pokles bielkovín a zvýšenie imunoglobulínov charakteristických pre alergie.

Parazitárne ochorenia a ich symptómy

V závislosti od typu a triedy červov dostali príznaky infekcie helmintmi svoje individuálne mená, ktoré ich navzájom odlišujú. Pre špecialistov táto klasifikácia uľahčuje ďalšiu liečbu, zotavenie a prevenciu.

Ascariáza. Prirodzene označuje symptómy, ktoré parazit ascaris prejavuje, a možné sprievodné ochorenia. Najčastejšie sa to nepozoruje okamžite, ale až po 2 týždňoch po požití helmintov do tela.

Príznaky pripomínajú bežný kašeľ, akútnu bronchitídu, mierne alergie. Zmätený s bežnou infekciou, pretože je sprevádzaný všetkými vyššie uvedenými vlastnosťami a horúčkou. Môžu sa vyskytnúť zmeny v lymfatických uzlinách.

Pri pokročilej chronickej ascariáze sú všetky príznaky komplikované. Začínajú skoky v krvnom tlaku, môže sa objaviť anorexia spolu s nedostatkom chuti do jedla, bolestivou neustálou bolesťou v bruchu. Pravidelné vracanie, poruchy stolice. Tvár zbledne, zdravá farba pleti zmizne, objavia sa tmavé kruhy a opuchy. V noci sa zlý spánok alebo jeho úplná absencia stáva zvykom. Vo fekálnych sekrétoch sú vizualizované malé belavé červy.

Prenikanie pinworms alebo enterobiázy. Častý výskyt u malých detí v dôsledku nedodržiavania pravidiel osobnej hygieny. Infekcia je spôsobená častým svrbením v konečníku. Pinworms sa objavujú pravidelne. 1-2 dni s prestávkami. Keď parazity vstúpia, reakciou tela bude nedobrovoľné škrípanie zubami v noci, zlý prerušovaný spánok. Nie je zvlášť nebezpečné, bolesť nespôsobuje.

Červy, podobne ako motolice, so sebou prinášajú opisthorchiázu. Akútny priebeh ochorenia trvá až 8 týždňov. V tomto období sa dostavuje zvýšená telesná teplota, ťažkosť a nadúvanie, hnačka a pocit zápalu. Pri chronickom vystavení motolici príznaky prechádzajú aj do dýchacích orgánov, čo spôsobuje vážne alergie, do centrálneho nervového systému.

Parazity pásomníc vedú k mnohým dôsledkom ich prítomnosti v ľudskom tele. Široká pásomnica môže narušiť pankreas, viesť k nepriechodnosti čriev, nedostatku vitamínu B12, zníženiu hemoglobínu a anémii. Podobne všetci zástupcovia pásomníc spôsobujú bolestivé syndrómy v brušnej dutine, nadúvanie a nevoľnosť.

Giardiáza. V ľudskom tele je malý počet týchto parazitov. Ale sú bezpečné v rámci normálneho rozsahu. S exacerbáciou ich hladina stúpa. Čo vedie k zvracaniu, horkosti v dôsledku porúch pečene a žalúdka, charakteristickej bolesti brucha, nadúvania a zhoršenej stolice.

Prirodzene, takéto príznaky helmintiázy sa musia liečiť a je potrebné im predchádzať vykonaním úplnej prevencie.