Akí paraziti môžu žiť v ľudskom tele?

Je zvykom nazývať ľudské parazity všetkými organizmami žijúcimi na ich úkor. Sú to baktérie, plesne, červy. Ľudské parazity sa delia na vnútorné a vonkajšie. Najnepríjemnejšie a najbežnejšie ničiace organizmus spôsobujú helminti - rôzne parazitické červy.

ako vyzerajú helminti v ľudskom tele

Parazity a ľudské telo

Stvorenia parazitujúce na ľudskom tele môžu byť vonkajšie alebo vnútorné. Medzi externé patria:

 • Komáre.
 • Pijavice.
 • Vši.
 • Mikroorganizmy, ktoré spôsobujú svrab.

Existuje však oveľa viac tvorov, ktoré sa radšej usadia vo vnútri tela. Tie obsahujú:

 • Baktérie.
 • Najjednoduchšie.
 • Helminths.
 • Plesňové.

Vonkajšia a vnútorná organizácia parazita patrí k najjednoduchším. Vďaka tomu, že sa pre svoje prežitie nemusia vyvíjať, je ich organizácia značne zjednodušená.

baktérie v ľudskom tele

Existuje veľa tvorov, ktoré sa radšej usadia vo vnútri tela. Môžu to byť napríklad baktérie.

Nemôžu prežiť bez hostiteľského organizmu, pretože si nemôžu zaobstarať vlastnú potravu. Ale všetky sa množia, takmer bez výnimky, veľmi rýchlo, najmä vo vhodných podmienkach. Tam, kde nie sú okamžite riadené.

Odlišujú sa geograficky. Niektoré nájdete všade, nijaké podnebie im neprekáža. Ostatné žijú výlučne v tropických krajinách, ale na ľudskom tele sa dajú ľahko preniesť do akýchkoľvek iných. V tele sa tiež usadzujú na rôznych miestach.

Luminálne parazity sú spokojné s dutými časťami tela a tkanivové žijú v tkanivách.

Kolísajú aj cykly vývoja parazitov, hlavne helmintov. Niektoré sa najskôr vyvinú v zemi (biohelminty) a potom sa presunú k živému stvoreniu. Iní sa musia najskôr vyvinúť v tele ktoréhokoľvek iného živého tvora, nie však osoby. Ešte ďalšie v stave dospelosti môžu byť prenesené do druhého alebo sa znovu infikovať.

Je mylné predpokladať, že k infekcii môže dôjsť výhradne špinavými rukami. Vajcia niektorých helmintov sú životaschopné mimo živného média šesť mesiacov a dobre priliehajú k chlpom zvierat. Vajcia tiež prežívajú v nebezpečnom prostredí pre nich - ak nesprávne uvaríte mäso alebo ryby, môže sa vo vás usadiť celá znáška červov.

surové mäso ako zdroj napadnutia parazitmi

Mäso stojí za to variť nesprávne, pretože sa vo vás môže usadiť celá znáška červov.

Ľudské endoparazity

Parazity sa delia na endoparazity a ektoparazity. Endoparazity - tí, ktorí žijú vo vnútri, ekto - vonku. Endoparazity sú schopné sa usadiť takmer vo všetkých vnútorných orgánoch a tkanivách tela. Sú rozdelené v závislosti od lokalizácie. Endoparazity sú:

 • Endoparazity vnútorných orgánov spájajúce sa s vonkajším prostredím.

Usadzujú sa presne v tých orgánoch, ktoré sú spojené s vonkajším prostredím, a nie naopak: parazitický organizmus sa nerozhodne „dýchať". Medzi tieto orgány patria črevá, pľúca a ľudský močovo-reprodukčný systém. Ide o améby, červy a parazitické bičíky.

 • Krvavé parazity.

Žijú v ľudskej krvi. Môžu žiť v plazme, bielych krvinkách, erytrocytoch. Ide o trypanozómy, mikrofilárie alebo hemosporídie.

 • Tkanivové endoparazity.

Tie endoparazity, ktoré si za miesto pobytu vyberajú tkanivá tela. Svalové tkanivo, mozog, chrupavka, spojivové tkanivo. Aj v nervových vláknach sa môže tkanivová endoparazitída usadiť. Ide o fínske pásomnice, trypanozómy, myxosporidie, trichiny a ďalšie.

endoparazity v ľudskom mozgu

Endoparaziti si môžu ako miesto pobytu zvoliť mozog.

Definícia typu parazita podľa miesta jeho lokalizácie je dosť svojvoľná. Mnoho druhov je schopných migrovať cez rôzne vnútorné orgány a pravidelne cestovať cez telo hostiteľa. Proces reprodukcie môže prebiehať na jednom mieste a organizmy budú priamo existovať a živiť sa na inom mieste. Miesto, kde sa parazitický tvor usadí, a bude sa považovať za miesto jeho podmienenej lokalizácie.

Napriek zjednodušeniu mnohých parazitických systémov je ich životný cyklus pomerne zložitý.

Niektoré druhy musia počas celého života meniť niekoľko hostiteľov, ktorí môžu patriť k rôznym biologickým druhom. Iné sú schopné prežiť iba u jedného druhu, môžu však vyžadovať medzihostiteľa. V jednej osobe sa množia a v druhej sa rozvíjajú a dozrievajú. Pri takom zložitom životnom cykle sa ich sexuálne funkcie výrazne zvyšujú. Aby paraziti prežili v tele, musia sa množiť rýchlo a veľa.

Helminths

Existujú tri hlavné typy helmintov, ktoré sa tiež nazývajú červy. To:

 • Nematódy, sú to škrkavky.
 • Cestódy, endoparazity v tvare pásky.
 • Trematódy, tiež známe ako motolice.
pôda ako zdroj ľudskej infekcie parazitmi

Geohelminty začínajú svoju existenciu v zemskej pôde.

Ďalej ich možno rozdeliť podľa dĺžky životného cyklu a počtu miest, ktoré pozdĺž cesty prejdú. Existujú aj tri typy:

Geohelminty

„Geo" je Zem. Tieto červy začínajú svoju existenciu v zemskej pôde, až po fáze dozrievania sú schopné infikovať človeka. Nepotrebujú medzihostiteľa, vajcia vstupujú do pôdy spolu s ľudskými výkalmi. Až do larválneho štádia sa vyvíjajú výlučne v teplom období.

Medzi také červy patria škrkavky, črevné úhory, nekator, bičíky.

Larvy týchto parazitov sa môžu dostať do ľudského tela prostredníctvom neumytej zeleniny alebo priamym kontaktom s pôdou.

Biohelminty

Jedná sa o parazitické červy, ktorých životné fázy prechádzajú cez niekoľko hostiteľov. Medzi hostiteľmi môžu byť dvaja alebo viac hostiteľov, v závislosti od typu červa. Niektorí paraziti menia iba človeka. Iní, skôr ako sa konečne dostanú do ľudského tela, používajú na vývoj organizmy iných biologických bytostí.

mačka ako príčina ľudskej infekcie parazitmi

Môžete sa nakaziť prostredníctvom domácich miláčikov alebo kontaktom s inými ľuďmi, ako aj konzumáciou polosurového mäsa. Medzi biohelmintov patria hovädzie pásomnice, echinokoky, široké pásomnice, trichina a ďalšie.

Nákazlivé červy

Tieto červy nepotrebujú ani pôdu, ani medzihostiteľov. Všetky fázy svojho životného cyklu prechádzajú v jednom organizme, ktorý je veľmi pohodlne umiestnený. Larvy sa vylučujú priamo z ľudského tela, pri kontakte s povrchmi domácnosti a inými ľuďmi sa voľne šíria.

Helmintovia môžu žiť v rôznych orgánoch a systémoch ľudského tela a pravidelne migrovať z jednej časti tela do druhej.

Zoznam chorôb, ktoré sú spôsobené červami, je veľmi rozsiahly. Je možné určiť, ktoré parazity žijú v tele a ktoré ošetrenie je možné zahájiť až po absolvovaní všetkých testov potrebných na stanovenie typu testov.

Okrúhle červy

Najrozšírenejšie v ľudskom prostredí sú škrkavky, známe tiež ako hlísty. Celkovo je na svete viac ako 24 tisíc druhov hlíst.

škrkavka z ľudského tela

Najbežnejším ľudským nematódom sú škrkavky.

Nazývajú sa okrúhle kvôli ich tvaru, ktorý sa odhalí, ak urobíte prierez. Najbežnejšie ľudské nematódy:

 • Ascaris.
 • Pinworms.
 • Trichina.
 • Vlasoglava.

Hlístové napadnutie, známe ako ascariáza, sa začína priamym kontaktom s pôdou napadnutou červami alebo konzumáciou neumytého ovocia a zeleniny. Parazity sa začnú rozvíjať v črevách, potom sa dostanú do obehového systému človeka, odkiaľ idú do rôznych vnútorných orgánov a smerujú do ústnej dutiny. Osoba, bez toho, aby si to všimla, znova prehltne už dospelého parazita. Živia sa zvyškami nestrávenej potravy. Odpadové produkty z produktu Ascaris sú mimoriadne toxické. Proti askarióze neexistuje žiadna vakcína; infekcii sa dá zabrániť iba dodržiavaním pravidiel osobnej hygieny.

Infekcia pinworm sa nazýva enterobiáza. Jedná sa o malé červy (5-10 mm), ktoré sa pripevňujú k črevným stenám. Živia sa krvou a črevným obsahom. Vajíčka kladú pod kožu a z spánku sa dostanú von z konečníka. Z dôvodu svrbenia si človek poškriabe análnu oblasť, larvy sa dostanú pod kožu a na ruky a môžu sa ľahko prenášať na ďalších ľudí v dome alebo na verejných miestach. Enterobiáza nemá žiadne bolestivé príznaky; detekovať infekciu pinworm v počiatočnom štádiu je mimoriadne problematické.

Trichinella, sú tiež Trichina, sú škrkavky, ktoré si za svojho majiteľa vyberú zviera alebo osobu.

trichinella z ľudského tela

Trichinella je parazitický červ, ktorý infikuje ľudské telo a spôsobuje nebezpečnú trichinelózu.

Začínajú sa vyvíjať v oblasti priečne pruhovaných svalov tela, potom sú presmerované do tenkého čreva. V pokročilých prípadoch infekcie môže byť na kilogram svalového tkaniva asi 15 tisíc vajíčok Trichina. Títo paraziti sú schopní spôsobiť smrteľné ochorenie, pomenované pre jeho zdroj - trichinózu.

Whipworms sú tak pomenované kvôli ich vzhľadu. Predná časť ich malého tela je vláknitá a je v nej umiestnený jeden pažerák.

Zadná časť je širšia, sú v nej umiestnené zvyšky vnútorných orgánov parazita. Vretenica môže byť dlhá až 50 mm. Živí sa krvou a tkanivovou tekutinou. Trichocephalosis spôsobuje ochorenie.

Pásomnice

Po celom svete existuje asi 3 500 známych druhov pásomníc, ktoré sa tiež nazývajú cestódy. Tieto ploché červy nemajú vôbec žiadny tráviaci systém a choroby, ktoré spôsobujú, sa nazývajú cestodózy.

Najčastejšie cestodózy:

Cysticerkóza

Ochorenie je spôsobené larvami bravčovej pásomnice, ktoré sa dovnútra dostanú kontaminovaným jedlom zo špinavých rúk.

larvy pásomnice bravčového v ľudskom tele

Toto ochorenie postihuje pokožku, kosti, vnútorné orgány, mozog a miechu. Najčastejšie sa parazity vysielajú do mozgu (v 60% prípadov infekcie). Je diagnostikovaná na základe výskytu zaoblených útvarov na koži. Ochorenie sa lieči, v prípade infekcie centrálneho nervového systému môžu byť prognózy nepriaznivé.

Echinokokóza

Nachádza sa v pečeni, pľúcach a mnohých ďalších vnútorných orgánoch. Larvy Echinococcus vzrušujú chorobu. Môžu sa vyvinúť vo vnútri človeka v priebehu niekoľkých rokov.

Infekcia sa vyskytuje kontaktom so zvieratami, zberom bobúľ a ovocia, pitím kontaminovanej vody.

Priebeh choroby nie je príliš nápadný, môže sa vyvíjať v priebehu rokov a ukáže sa, že je zistený iba náhodou.

Alveokokóza

Alveokokózu spôsobujú larvy červov alveokokov. Toto ochorenie je podobné echinokokóze, ale je závažnejšie. Ovplyvňuje pľúca a obličky. Bez liečby je toto ochorenie vysoko pravdepodobné smrteľné z dôvodu rozvoja zlyhania pečene.

ľudská oblička ako biotop parazita alveokokov

Alveokokóza najčastejšie postihuje obličky.

Teniarinhoz

Teniarinhoz je spôsobený bovinnou pásomnicou. Parazituje na pásomnici v oblasti ľudského tenkého čreva, vyvíja sa po dobu 2, 5 - 4 mesiacov. Prognóza liečby je často priaznivá. Parazity sa môžu dostať do človeka s infikovaným surovým alebo nedostatočne tepelne spracovaným mäsom.

Pásomnice sú veľmi plodné. Majú najviac zníženú zostávajúcu citlivosť a vôbec žiadny tráviaci systém. Takéto parazity sa nemôžu vyvinúť bez hostiteľa.

Fluke červy

Motolice sú motolice. Jedná sa o ploché červy, ktoré svojím tvarom tela pripomínajú podlhovastý list stromu.

Niektoré druhy trematód môžu mať veľkosť až jeden a pol metra.

A v ľudskom tele skončia najčastejšie prostredníctvom rýb alebo iných morských plodov. Je známych asi 7 200 druhov motolíc, z ktorých 40 žije u ľudí a spôsobuje trematódy, vážne ochorenie spôsobené infekciou.

Najčastejšie motolice:

Pečeňová náhoda

Globálne distribuované môžu existovať u zvierat a ľudí. Biologický životný cyklus je zložitý, parazit mení hostiteľa.

pečeňový liek z ľudského tela

Najbežnejšou motorkou je pečeňová motolica.

Schistosoma

Larvy Schistosome môžu preniknúť cez kožu alebo sliznice. Životný cyklus je zložitý, živia sa krvou. Jedna žena je schopná vyprodukovať asi 3 000 vajíčok denne, plodnosť týchto parazitických červov je veľmi vysoká.

Ostatné pečeňové motolice

Spôsobujú opisthorchiázu, helmintické ochorenie, ktoré sa šíri väčšinou v pečeni. Pôsobia toxicky na ľudský organizmus.

Tráviaci systém červov červov je dobre vyvinutý a s ním aj reprodukčný a vylučovací systém.

Zvyšok systémov sa vyvíja zle. Trematódy sa živia krvou, bunkami epitelu kože a črevným obsahom. Môžu žiť takmer kdekoľvek: od pečene po spojivkové vaky očí.

Iné typy endoparazitov

Zvyšok vnútorných parazitov tvoria rôzne baktérie, ktoré spôsobujú nebezpečné choroby, a spolu s nimi aj najjednoduchšie mikroorganizmy. Huba, ktorá sa šíri vo vnútri ľudského tela, patrí tiež do časti endoparazitov.

V ľudskom tele žije veľa prospešných a škodlivých mikroorganizmov. Niektoré z nich spôsobujú dosť nebezpečné choroby, ktoré môžu viesť až k smrti. Nie je vždy možné okamžite rozpoznať prítomnosť parazitických tvorov v sebe, ale včasná diagnostika infekcie dáva väčšiu šancu na úplné vyliečenie. Ak existuje podozrenie na inváziu, odporúča sa urýchlene podstúpiť úplné vyšetrenie lekárom.