Druhy parazitov žijúcich v ľudskom tele

Parazit

Všetky druhy parazitov v ľudskom tele majú škodlivý vplyv na jeho zdravie. Infikujú orgány, živia sa živinami potrebnými pre ľudský život a uvoľňujú škodlivé toxické látky. Preto je také dôležité zbaviť sa ich včas.


Ľudské telo je ovplyvnené rôznymi parazitmi, niektoré žijú vo vnútri tela, iné na jeho povrchu. Líšia sa veľkosťou, spôsobom, akým vstupujú do tela, charakteristikami svojej životnej činnosti.

Aké parazity žijú v ľudskom tele? Ako sa ich zbaviť? Aké preventívne opatrenia existujú? O týchto otázkach sa bude diskutovať nižšie.

Klasifikácia parazitov

Ľudské parazity sú veľmi časté, sú rozdelené do skupín:

 1. Endoparazityorganizmy, ktoré parazitujú vo vnútri človeka, sa nazývajú. Táto skupina je zase rozdelená na prvoky (pozostávajú z jednej bunky) a červy (červy). Najjednoduchšie, parazitické v ľudskom tele, sú améby, lamblia, Trichomonas, toxoplazma. Pokiaľ ide o červy, opäť tu existuje rozdelenie na okrúhle červy (hlísty), ploché a červy.
 2. Ektoparazity- to sú organizmy, ktoré parazitujú na povrchu ľudského tela - vši, kliešte, blchy, ploštice. Okrem toho, že sa živia ľudskou krvou, spôsobujú veľké nepohodlie (uhryznutie, pálenie, poranenie kože), nesú pomerne nebezpečné choroby: týfus, antrax, trypanosomiáza a ďalšie.

Jednobunkové parazity:

 1. Giardia. . . Giardiáza je fekálno-orálny mechanizmus. Po odstránení cýst (ešte nevytvorených parazitov pokrytých ochrannou membránou) z konečníka chorého človeka sa rozšíria na zeleninu, ovocie a ďalšie potravinové výrobky. Cez zle umyté ruky, stojatá voda, nedostatočne umyté ovocie a zelenina sa cysty dostávajú do ústnej dutiny človeka, odkiaľ sa bezpečne dostanú do čriev, kde sa zase premenia na dospelého človeka a znovu sa množia. Výsledkom je začarovaný kruh, ktorý bude pokračovať, kým nebude poskytnutá adekvátna liečba a nebudú dodržané hygienické opatrenia. Príznaky ochorenia sú slabosť, únava, bolesti hlavy, hnačky, bolesti brucha a nadúvanie. Môže sa vyskytnúť svrbenie v konečníku, kožné vyrážky, bronchiálna astma. Patológia sa vyznačuje stratou hmotnosti, anémiou a oslabením imunitného systému. Liečba prebieha pomocou antiprotozoálnych liekov. Dávkovanie je predpísané lekárom.
 2. Toxoplazma. . . Infekcia týmito prvokmi sa vyskytuje pri kontakte s infikovanými domácimi zvieratami. V tomto prípade je osoba medzihostiteľom, pretože v tele zvieraťa sa vyskytuje cyklus sexuálneho vývoja parazita. Ochorenie sa prejavuje dlhotrvajúcim zvýšením teploty na subfebrilnú hladinu, všeobecnými príznakmi intoxikácie, pacient má zväčšené lymfatické uzliny, objavujú sa bolesti kĺbov a svalov. Tiež sú narušené funkcie gastrointestinálneho traktu a zraku, môže trpieť centrálny nervový systém, sú príznaky ochorenia srdca a endokrinný systém. Predpísaná je komplexná liečba - antibiotiká tetracyklínovej skupiny a sulfónamidy.
 3. Trichomonas. . . Trichomonas sa prenáša sexuálne, riziko infekcie kontaktom je minimálne, ale stále existuje. Príznaky ochorenia u žien sú svrbenie, začervenanie genitálií, pocit pálenia a penivý výtok. Muži môžu mať ťažkosti s močením a majú výtoky. Liečba - lieky proti trichomonádam.

Pinworm je črevný parazit

Najznámejšími vnútornými parazitmi sú pinworms. Žijú v črevách a spôsobujú ochorenie zvané enterobiáza. Tento druh parazita postihuje nielen človeka, ale aj opice. Riziková skupina - deti predškolského veku, podľa štatistík je enterobiáza diagnostikovaná u polovice detí od 2 do 10 rokov.

Pinworms

Červy sa prenášajú z človeka na človeka, nakaziť sa môžete akýmikoľvek predmetmi, ktoré chorý človek použil, alebo podaním ruky. Hlavnou podmienkou prenosu vajíčok pinworm nie je umytie rúk po kontakte, najmä pred jedlom. Červy, alebo skôr ich vajcia, môžu byť nosené muchami a švábmi.

Pinworms môžu žiť iba v črevách, sú obzvlášť pohodlné v tenkej časti, v hrubom čreve a slepom čreve. Na párenie paraziti vyberú ileum, odkiaľ samica lezie cez konečník a kladie vajíčka do konečníka. Príznaky pinworms v tele sú svrbenie v konečníku, alergie, únava, anémia, bolesti brucha, vyčerpanie.

Na liečbu enterobiózy sú predpísané antihelmintiká. Prevencia pinworm je založená na hygiene rúk. Po návšteve akýchkoľvek verejných miest musia byť umyté.

Škrkavky - škrkavky

Dĺžka dospelého človeka môže dosiahnuť 40 cm. Škrkavky žijú v ľudskom čreve, ich vajíčka sa prirodzene liahnu, potom pokračujú vo vývoji v pôde, kde zostávajú, kým sa znova nedostanú do ľudského tela. Špinavé ruky a neumytá zelenina a ovocie sú spôsoby infekcie červami. Vajcia škrkaviek sú pokryté škrupinou, ktorá sa nerozpúšťa v ľudskom žalúdku a umožňuje prežiť škrkavky a dostať sa do čriev, kde sa vyvíjajú dospelí jedinci.

Škrkavka

Ascariáza môže byť dlho bez príznakov. Potom sa objavia príznaky, ktoré závisia od umiestnenia a fázy vývoja parazita. V prvej, migračnej fáze ascariázy sa pacient obáva horúčky, môže sa objaviť kašeľ so spútom, kožné vyrážky, migrény, zväčšené lymfatické uzliny, pečeň a slezina. V neskorej fáze, keď parazit už vstúpi do čriev, sa pozorujú poruchy stolice (môže sa vyskytnúť úplavica, príznaky podobné cholere, príznaky brušného týfusu). Vyskytujú sa bolestivé pocity v bruchu, prudké chudnutie a únava.

Široká pásomnica

K infikovaniu týmto parazitom dochádza prostredníctvom rýb. Toto je medzihostiteľ červa. Pre infekciu nie je potrebné jesť, niekedy stačí iba kontakt s infikovanými rybami. Preto je také dôležité po rezaní ryby veľmi opatrne zaobchádzať s rukami, nožom, doskou.

Široká pásomnica

Z chorého človeka na zdravého sa neprenášajú ani červy, ani ich larvy. Príznaky infekcie sú nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, zvýšená alebo znížená chuť do jedla, dyspeptické poruchy. Prvé príznaky ochorenia sa môžu objaviť mesiac alebo dva po infekcii. V dôsledku dlhodobej prítomnosti parazita v ľudskom tele sa objaví bledosť kože, bolesti hlavy, zvýšená srdcová frekvencia, znížený krvný tlak, slabosť, anémia. Liečba je zameraná na zabitie červa. Na to sa používajú antihelmintiká.

Hovädzia pásomnica

Hovädzia pásomnica môže dorásť až do dĺžky 12 m. Je to hermafrodit, ktorý dokáže vyprodukovať viac ako 100 000 vajíčok, ktoré sa vylučujú v exkrementoch. Vajcia padajú do pôdy, potom na rastliny, tieto rastliny zožiera dobytok. V tele zvieraťa sa z vajíčok stávajú larvy, ktoré sú lokalizované vo svaloch. Ak človek zje kontaminované hovädzie mäso, larvy sa dostanú do čriev. Larvy sa neprenášajú z človeka na človeka.

Dospelé červy majú hlavu so štyrmi prísavkami, krk a telo pozostávajúce zo segmentov. Počet segmentov neustále rastie, zrelé segmenty sa môžu oddeliť od červa a plaziť sa z ľudského čreva.

Hovädzia pásomnica

Príznaky ochorenia sú nevoľnosť, zvracanie, dyspeptické poruchy, zvýšené slinenie, závraty, slabosť, nervozita, únava, bolesti brucha s neistou lokalizáciou, alergie, kolísanie chuti do jedla.

Na odstránenie pásomnice hovädzieho dobytka z tela existuje schéma pozostávajúca z 3 etáp: prípravná (očista tela), liečba antiparazitikami, zotavenie (strava, bylinné lieky).

Bravčová pásomnica

Človek sa môže infikovať bravčovou pásomnicou špinavými rukami, zle uvareným mäsom, špinavou vodou, infikovaná osoba môže pomocou zvratkov a výkalov vylučovať do okolia segmenty a larvy pásomnice.

Červ môže žiť v ľudskom tele až 15-17 rokov, drží sa na črevnej sliznici a jeho larvy sa môžu šíriť po tele prietokom krvi a pripájať sa k akýmkoľvek orgánom. Zvlášť nebezpečné je, ak sa larva dostane do mozgu.

Ošípané sú prostredným hostiteľom; ľudia, ktorí majú častý kontakt so surovým mäsom, sú najviac ohrození nákazou týmto parazitom. Bravčový reťazec sa môže infikovať kontaktom aj konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Aby sa všetky larvy bravčovej pásomnice v mäse zničili, musí sa mäso buď dlho povariť, alebo 2-3 týždne zamraziť.

Bravčová pásomnica

Bravčová pásomnica môže mať vplyv na tenké črevo, pečeň, mozog, zrakové orgány, svaly atď. Ak pásomnica ovplyvňuje životne dôležité orgány, potom môže človek zažiť paralýzu alebo dokonca smrť.

Príznaky bravčovej pásomnice: výskyt alergických reakcií, bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie, slabosť, závraty, bolesti hlavy, úbytok hmotnosti, svrbenie v konečníku. Červ infikuje črevnú sliznicu, takže príznaky sú veľmi podobné enteritíde.

Liečba spočíva v užívaní liekov, ktoré majú paralyzujúci účinok na červa, v dôsledku čoho nemôže zostať na črevných stenách a vystupovať. Ale súčasne vyžaruje veľké množstvo toxických látok, ktoré môžu u človeka spôsobiť anafylaktický šok. Liečba by sa preto mala uskutočňovať iba pod dohľadom lekára.

Parazity v ústach

Parazity v ľudských ústach môžu byť najčastejšie zastúpené nasledujúcimi typmi:

 • trichomonas;
 • orálna améba;
 • Larvy Diptera (orálna myiáza).

Klinický obraz môže byť nasledovný:

 • alergie;
 • slabosť, strata hmotnosti;
 • páchnuci zápach z úst;
 • pocit miešania v hrtane;
 • svrbenie a potenie;
 • nevoľnosť, strata sily.

Červy, ktoré žijú v ústach, môžu ničiť zuby, vytvárať hnisavé usadeniny na sliznici a jazyku. Liečba je predpísaná iba lekárom, ktorý zohľadňuje existujúce príznaky, ako aj typy parazitov. Nevyhnutným predpokladom liečby je vyšetrenie všetkých ľudí v kontakte s pacientom.

Zhrnutie

Vyššie sa nezohľadňovali všetky, dokonca ani najbežnejšie parazity, ktoré môžu žiť vo vnútri ľudského tela. Je dôležité pochopiť veľké nebezpečenstvo tohto susedstva: červy v človeku môžu spôsobiť veľmi vážne následky a nakoniec spôsobiť smrť ich majiteľa. Preto je veľmi dôležité včas diagnostikovať parazity a zbaviť sa ich. Pokiaľ ide o preventívne opatrenia, spočíva predovšetkým v hygiene a kvalitnom pečení konzumovaného mäsa.