Ako sa zbaviť parazitov?

Aby ste sa zbavili parazitov, musíte najskôr pochopiť, ktoré parazity sa usadili vo vnútri pacienta a či vôbec existujú. K tomu slúži jednoduchý test odtlačkov prstov. Ak v nej eozinofily nepresiahnu 5, môžete byť pokojní - v tele nie sú žiadne parazity. Ak je tento indikátor vyšší ako 5, vykoná sa analýza výkalov na vajíčka červov a podľa výsledkov analýzy sa predpíše liečba. Lieky na parazity majú mnoho nepríjemných vedľajších účinkov: vypadávanie vlasov, záchvaty, zlyhanie obličiek, drogová hepatitída až po cirhózu pečene, preto by ich mal predpisovať iba lekár.

K obľúbeným symptómom, ktoré sa bežne pripisujú prítomnosti parazitov, patrí nevoľnosť, únava, letargia, bledosť, nepravidelné vyprázdňovanie a zápcha. Tieto príznaky pravdepodobne naznačujú anémiu alebo poruchu funkcie štítnej žľazy. Ak sa objavili alebo nejaký čas pretrvávajú, najrozumnejšie je navštíviť lekára. A ako preventívne opatrenie - častejšie si umývajte ruky.

Strach z parazitov

Mnoho ľudí je úplne úprimných a veľmi sa bojí parazitov, ktoré sa údajne snažia dostať do ich tiel. A preto sú pripravení minúť veľa peňazí na podvodníkov, ktorí nielen hľadajú, ale aj „nájdu" parazitov, a potom „naordinujú" všetky druhy výživových doplnkov a iných liekov na imaginárne hlísty naivným obetiam. Niektorí sa pokúšajú odstrániť parazity sami pomocou cesnaku, cibule a chrenu - lieky z nich sú prinajmenšom bezpečné. Čo však bude v tégliku od budúcich lekárov, zatiaľ nie je známe.

Problém parazitózy skutočne existuje, existuje však iba v krajinách Ázie, Afriky a Južnej Ameriky. V niektorých ázijských krajinách dosahuje infekcia ľudí s opisthorchiázou 80%. Tam sa prijímajú špeciálne opatrenia na dezinfekciu potravín a vody. Ale to všetko nie je u nás, tropické parazity v domácom podnebí neprežijú, aj keď v holónskych oblastiach je opisthorchiáza bežná. Prenáša sa rybami, ako aj mačkami a psami, ktoré sa touto rybou živia. Ale dnes budeme hovoriť o iných parazitoch, ktoré je celkom možné infikovať v našom strednom pruhu. Títo paraziti sú škrkavky a červy.

Ascaris a askarióza

škrkavka v ľudskom tele

Ascaris parazituje iba u ľudí. Parazit je pomerne dlhý okrúhly červ žlto-červenkastej farby. Dĺžka dospelého muža je 15-25 cm, samica je dlhšia-až 20-40 cm, Ak škrkavky preniknú do ľudského tela, choroba sa vyvinie askarióza. Gastrointestinálny trakt zároveň trpí vo väčšej miere, ale je možné aj poškodenie iných orgánov, ako aj alergické reakcie. Ascariasis je pomerne rozšírená, ochorie na ňu 60-85 ľudí z každých 100 tisíc.

Životný cyklus škrkavky: krvou do čriev

Chorá osoba nie je nebezpečná z hľadiska infekcie, pretože k infekcii dochádza, keď vajíčka vstupujú do tela. A vajíčka vychádzajú s výkalmi a najskôr dozrievajú v pôde. Vajcia majú hustú škrupinu, takže môžu zostať v pôde až sedem rokov. Môžete sa nakaziť konzumáciou zeleniny, ovocia alebo bobúľ, ktoré boli vystavené vajíčkam Ascaris. V tele parazit prechádza dlhým pohybovým cyklom. Najprv sa z prehltnutých vajíčok vyliahnu larvy, ktoré sa cez črevné steny dostanú do krvného obehu. Krvným obehom migrujú do pečene, srdca, potom do pľúc a z nich do hltana. Keď ich pacient prehltne, larvy v črevách dozrievajú do dospelých červov, ktoré sú schopné znášať vajíčka.

Príznaky: bolesť brucha, nevoľnosť, strata hmotnosti

bolesť brucha s parazitmi

Kým larvy cestujú telom, do popredia sa dostávajú alergické prejavy. Je tiež možné mechanické poškodenie tých orgánov, ktorými larvy prechádzajú - pečeň, cievy, pľúca, črevá. Pacient môže mať vysokú horúčku, vyrážku a bolesť v oblasti pečene a na konci migračného štádia - kašeľ a dýchavičnosť. Keď sa škrkavky usadia v črevách, ich odpadové produkty sa otrávia. Tiež špicaté konce červov môžu poraniť alebo dokonca preraziť črevo. Medzi prejavy patrí bolesť brucha, ranná nevoľnosť, strata chuti do jedla a zmeny stolice. Okrem toho majú zhoršenú pohodu, zlý spánok, bolesti hlavy, zvýšenú únavu a chudnutie. Prítomnosť ascaris v čreve spôsobuje nedostatok vitamínov B6, A a C.

Diagnóza askariózy

Na diagnostiku sa krv odoberá na všeobecnú analýzu (zvýšené eozinofily, zvýšená ESR, niekedy anémia) a test na protilátky. Pod mikroskopom sa larvy nachádzajú v spúte pacientov. V črevnom štádiu sú vo výkaloch zistené vajíčka ascaris a niekedy aj samotné červy.

Lieky na ascariázu

Terapia ascariázy nevyžaduje hospitalizáciu, s výnimkou komplikovaných prípadov. Pacientom je priradená strava bohatá na vitamíny, s nízkym obsahom tukov a uhľohydrátov. Príjem potravy - štyri až päťkrát denne. Zobrazené sú lieky s antiparazitárnym účinkom, antihistaminiká, probiotiká a enzýmové prípravky.

Komplikácie askariózy

komplikácie s parazitmi v tele

Komplikáciou askariózy môže byť črevná obštrukcia spôsobená zablokovaním guľkou červov. Keď sa ascaris plazí do žlčových ciest, dochádza k vracaniu, žltačke, silnej bolesti brucha vpravo. Na rovnakom princípe je možná pankreatitída ascariasis, ako aj zlyhanie dýchania, keď sú dýchacie cesty zablokované parazitmi.

Pinworms a enterobiasis

Pinworms sú priesvitné biele červy dlhé iba 0, 5-1 cm. Jeden koniec ich tela je špicatý, čo vysvetľuje názov. Parazitujú hlavne v hrubom čreve a môžu časom zmiznúť aj bez liekov, ak nedôjde k samoinfekcii. Faktom je, že samice kladú vajíčka do konečníka a robia to v perianálnych záhyboch, po ktorých zomierajú. U pacienta tento proces spôsobuje vážne svrbenie. Ak si pacient po poškriabaní svrbivej oblasti neumýva ruky, vajíčka potom padnú na bielizeň, okolité predmety, v potravinách a môžu zostať pod nechtami. Pacient môže sám prehltnúť vajíčka červov. Tak dochádza k samoinfekcii.

Príznaky: svrbenie konečníka

análne svrbenie s parazitmi

Hlavným príznakom je silné svrbenie v konečníku v noci, pretože v tejto dobe parazit kladie vajíčka. Pri enterobiáze sú možné symptómy z gastrointestinálneho traktu: bolesť brucha, nevoľnosť, zvýšená tvorba plynu a nervový systém: únava, poruchy spánku alebo nespavosť (silné análne svrbenie narúša normálny spánok). Pinworms sa môžu plaziť do ženského genitálneho traktu, čo spôsobuje podráždenie, bolesť a výtok. A dokonca spôsobiť kašeľ - ak prenikne do dolných dýchacích ciest.

Diagnostika a liečba enterobiózy

Používa sa hlavne škrabanie z perianálnych záhybov (alebo aplikácia lepiacej pásky), po ktorej sa výsledný materiál skúma pod mikroskopom. Môžete teda nájsť vajíčka helmintov. V krvnom teste, ako pri ascariáze, dôjde k zvýšeniu eozinofilov s rozvojom komplikácií - známok zápalu (zvýšené leukocyty, zvýšená ESR). Na liečbu sa používajú antiparazitárne lieky. Niektoré z nich sú kontraindikované pre tehotné a dojčiace ženy. Na zníženie svrbenia sa konečník lubrikuje masťou s anestezínom. Najpopulárnejším ľudovým liekom je cesnak.

Komplikácie: dysbióza, apendicitída

Komplikácie budú závisieť od reakcie tela a počtu parazitických červov. Možná dysbióza, apendicitída, vaginitída, salpingitída, endometritída (zápal prídavných látok).

Prevencia askariózy a enterobiózy

umývanie zeleniny a ovocia ako preventívne opatrenie proti parazitom

Askarióza:

  • včas identifikovať a liečiť pacientov;
  • uvoľnite pieskoviská (vajcia neznesú priame slnečné svetlo);
  • umyte si ruky po použití toalety a pred jedlom;
  • umyte zeleninu, ovocie, bobule.

Enterobióza:

  • bielizeň dôkladne vyžehlite, najmä záhyby;
  • vyčistite byt dezinfekčnými prostriedkami;
  • poskytnúť pacientovi osobnú posteľnú bielizeň a miesto na spanie;
  • Je dôležité, aby si deti ostrihali nechty.