Najjednoduchšie helminty (červy) u ľudí

Dnes sú rozšírené choroby spôsobené mnohými druhmi prvokov a helmintov. Nebezpečenstvo takýchto ochorení sa vysvetľuje nielen komplikáciami a poruchami v organizme, ku ktorým u ľudí vedú prvoky a červy, ale aj zložitosťou diagnostiky ochorenia v dôsledku podobnosti symptómov s rôznymi neparazitickými ochoreniami.

Helminty a prvoky spôsobujú:

 • poruchy gastrointestinálneho traktu (zápcha, hnačka, vracanie);
 • kožné alergické reakcie;
 • všeobecná intoxikácia tela;
 • bolesť svalov a kĺbov;
 • dehydratácia.

Aby sa predišlo diagnostickej chybe a vymenovaniu neadekvátneho liečebného postupu, ktorý bude v najlepšom prípade jednoducho neúčinný a v najhoršom prípade môže spôsobiť komplikácie, je potrebné presne určiť typ helmintov a stupeň infekcie. tela s nimi.

Spôsoby infekcie prvokmi helmintmi

prvokové ľudské parazity

Všetky červy vstupujú do tela zvonku. To isté je s najjednoduchšími helmintmi. V životnom prostredí žijú v pôde, vodných útvaroch. Okrem neumytých rúk, jedenia nekvalitných výrobkov sa nimi môžete nakaziť aj doma, kontaktom s nosičom.

Hlavný mechanizmus akejkoľvek infekcie je najčastejšie orálny-fekálny, to znamená, že človek jednoducho prehltne vajíčka červa spolu s jedlom, vodou, menej často sa pri uhryznutí infikovaným hmyzom vyskytujú niektoré helmintické zamorenia.

Najjednoduchšie červy, ktoré žijú u ľudí, patria do triedy jednobunkových organizmov. Infekcia sa nazýva protozoóza. V závislosti od typu a stupňa invázie môže byť priebeh ochorenia ťažký, dokonca môže spôsobiť smrť pacienta.

Ktoré helminty sa nazývajú prvoky?

Najjednoduchšie helminty môžu mať telo konštantnej formy (ciliates a bičíky) a variabilné - jasný predstaviteľ améby. Ich rozmery sú veľmi malé a pohybujú sa od 4-5 mikrometrov do 1-3 milimetrov. Bunka týchto mikroorganizmov má často niekoľko jadier. Pseudopodia, mihalnice a bičíky pôsobia ako orgány pohybu. Proces rozmnožovania v závislosti od druhu prebieha rozdelením na polovicu alebo komplexnou sexuálnou metódou.

Aby sa chránili pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami, ako aj pre ďalšie šírenie, najjednoduchšie helminty sa môžu zmeniť na cysty, čo sú bunky pokryté ochrannou membránou. To im umožňuje transformovať sa z nehybnej cysty do aktívneho stavu, ak vstúpia do priaznivého prostredia.

Časté sú situácie, keď si telo nosiča ani nevšimne najjednoduchších helmintov, ktoré v ňom parazitujú. V iných prípadoch vedie invázia k smrti hostiteľa. Napríklad niektoré druhy antilop v Afrike sú stálymi „pánmi" trypanosomatíd. A ľudské uhryznutie muchou tse-tse, ktorá nesie týchto helmintov, ich môže infikovať a spôsobiť spavú chorobu, o ktorej je známe, že je život ohrozujúca.

Najviac študované prvokové helminty

Parazity v ľudskom tele, ktoré patria do triedy bičíkovcov:

prvokový parazit Giardia
 1. Giardia je parazit, ktorý zvyčajne žije v črevách, žlčových cestách, pečeni stavovcov (ľudí a zvierat). Môžu sa prenášať jedlom, vodou a inými faktormi. Táto skupina prvokov je pôvodcom ochorenia, akým je giardiáza – funkčná porucha gastrointestinálneho traktu, konkrétne tenkého čreva. Mnoho pacientov infikovaných Giardiou nepociťuje žiadne zjavné príznaky.
 2. Leishmania sú najjednoduchšie helminty prenášané komármi. Po uhryznutí hmyzom je pravdepodobnejšie, že človek dostane leishmaniózu. Príznakmi ochorenia sú poškodenie kože, slizníc a niektorých vnútorných orgánov, často sa prejavujú horúčka a anémia.
 3. Trypanosomatidy sú prvoky prenášané hmyzom. Keď sú infikované, spôsobujú ochorenie trypanozomiáza. Toto ochorenie má dlhý priebeh. V závislosti od typu trypanozomatíd sú ovplyvnené rôzne systémy a orgány.
 4. Amébová dyzentéria parazituje v črevách. Invázia sa uskutočňuje vo forme 4-jadrovej cysty. Hoci sa dyzenteriálna améba vyskytuje takmer všade, najčastejšie prípady infekcie sú zaznamenané v tropických krajinách. Améba je príčinou takého infekčného protozoálneho ochorenia u ľudí, akým je amébóza. Klinickým obrazom ochorenia je ulcerózna kolitída, ktorá sa vyznačuje relapsmi a exacerbáciami. Existujú aj prípady mimočrevnej formy amebiázy - tieto prvokové helminty prechádzajú z čriev do iných orgánov a dokonca aj do kože. Posledná forma ochorenia sa nazýva amebiáza kože – na zadku a v perineu sú zjavné ulcerózno-nekrotické znaky.
 5. Trichomonas spôsobujú trichomoniázu. V súčasnosti bolo študovaných niekoľko poddruhov Trichomonas. Črevo, ktorého oblasť parazitizmu je v hrubom čreve a helmint nespôsobuje črevám veľa škody. Oblasť parazitizmu genitourinárneho Trichomonas, ako je zrejmé z názvu - genitourinárny systém. Infekcia sa vykonáva sexuálne. Tento poddruh prvokov je príčinou choroby, ako je trichomoniáza. Toto infekčné ochorenie sa prejavuje zápalom v genitourinárnom systéme. Orálny Trichomonas parazituje v ústnej dutine, pre človeka nepredstavuje nebezpečenstvo.

Sporofytné druhy prvokov sú zastúpené malarickým plazmódiom a kokcídiami:

 1. Malarický Plasmodium, prenášaný komármi a spôsobujúci maláriu, je najjednoduchší mikroorganizmus. Parazituje v krvi. Malária u infikovaného týmto parazitom sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi: hypochrómna anémia, záchvaty horúčky, zväčšenie orgánov ako je pečeň a slezina.
 2. Kokcídie sú prvoky, ktoré žijú v črevnom epiteliálnom tkanive mnohých zvierat. Mnohé druhy kokcídií sú pôvodcami takej choroby, ako je kokcidióza. U ľudí sa toto ochorenie vyskytuje s miernou intoxikáciou a fenoménom gastroenteritídy alebo enteritídy.

Ciliates: balantidia. Toto oddelenie prvokov žijúcich v hrubom čreve je príčinou takej choroby, ako je infúzna dyzentéria (balantidiáza).

Diagnostika a liečba protozoálnych helmintov

Veľmi často, keď sa prítomnosť helmintov v tele vyskytuje bez príznakov, choroba nie je diagnostikovaná dlho. Podozrenie na inváziu je možné podľa špecifických symptómov a je možné ju zistiť iba pomocou laboratórnych testov výkalov, moču, krvi, tekutín získaných punkciou z rôznych orgánov a systémov.

V lekárskej praxi existujú všeobecné zásady liečby protozoálnej invázie:

 • antiparazitárne lieky;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • lieky na detoxikáciu;
 • s prejavom sekundárnej bakteriálnej infekcie úzko cielené antibiotiká.

Špecifickú liečbu predpisuje lekár na základe typu protozoálneho helmintu a stupňa invázie.